Trasy przyjazne dla środowiska? Najkrótsze i nie autostradą, ale dla tych co mają czas

Google w swoich mapach wprowadził funkcję wyznaczania tras przyjaznych dla środowiska również w Polsce. Dzięki nowej funkcji możecie wybierać trasy zoptymalizowane pod kątem jak najniższego zużycia paliwa. Jadąc taką trasą, zmniejszycie wydatki na paliwo oraz zredukujecie emisję dwutlenku węgla - informuje Google. Na czym zatem polega wyznaczanie trasy przyjaznej dla środowiska?

Trasy przyjazne dla środowiska? Najkrótsze i nie autostradą, ale dla tych co mają czas

Przy wyznaczaniu takich tras algorytm Map Google kieruje się przede wszystkim trzema założeniami:

  • wybiera najkrótszą drogę,
  • unika autostrad i dróg ekspresowych,
  • unika korków.

Trasy z najniższym spalaniem mogą się różnić także w zależności od typu silnika. Na przykład przy większych prędkościach silniki diesla są bardziej wydajne niż silniki na gaz i benzynę, a samochody z napędem hybrydowym i pojazdy elektryczne sprawdzają się lepiej podczas jazdy w korkach. To także jest uwzględniane przy wytyczaniu trasy przyjaznej dla środowiska.

Nie brany jest natomiast pod uwagę czas przejazdu. Dla wielu kierowców kluczowy element przy planowaniu podróży.

Zatem wszytko sprowadza się do wyboru: "Szybciej ale drożej" albo "Wolniej ale taniej (ekologicznie)".

Podsumowując, zanim pojawiła się nowa funkcja, już wcześniej każdy kierowca mógł wybrać trasę przyjazną dla środowiska, a jednocześnie najkorzystniejszą cenowo z punktu widzenia wydatków na paliwo czy opłat drogowych. Wystarczyło wybrać opcję trasy, która była najkrótsza, a jeśli to możliwe, unikać także autostrad i korków.