Skąd Google bierze zdjęcia satelitarne i lotnicze do swoich map?
Mapy Google korzystają ze zdjęć lotniczych i satelitarnych pochodzących z wielu źródeł, zarówno komercyjnych, jak i publicznych. Zdjęcia często pochodzą od wielu dostawców, aby zapewnić spójność i aktualność danych.
Komercyjni dostawcy zdjęć satelitarnych:
- Maxar Technologies: Jeden z głównych dostawców wysokiej rozdzielczości zdjęć satelitarnych (np. z satelitów WorldView). Maxar dostarcza obrazy o rozdzielczości nawet 30 cm, które są wykorzystywane do tworzenia szczegółowych map w Google Maps i Google Earth.
- Airbus: Dostarcza zdjęcia z satelitów Pléiades o rozdzielczości do 30 cm, używane w różnych aplikacjach, w tym w Google Maps.
- Planet Labs: Posiada największą flotę satelitów obrazujących Ziemię, dostarczając codzienne zdjęcia o wysokiej częstotliwości, które mogą być wykorzystywane przez Google do aktualizacji map. BlackSky: Oferuje zdjęcia satelitarne o rozdzielczości do 50 cm, które mogą być integrowane w usługach Google.
Źródła publiczne i otwarte:
- USGS/NASA (Landsat): Google wykorzystuje dane z programu Landsat (satelity Landsat 8 i 7), które są dostępne za darmo i obejmują globalne obrazy o niższej rozdzielczości (15-30 m). Są one szczególnie przydatne do pokrycia dużych obszarów.
- Sentinel (ESA): Satelity Sentinel-1 i Sentinel-2 dostarczają darmowe dane radarowe i optyczne, które Google może wykorzystywać do aktualizacji map, szczególnie w obszarach o mniejszej dostępności komercyjnych danych.
W Polsce zdjęcia lotnicze i satelitarne do Google Maps pochodzą z kilku źródeł, choć Google oficjalnie nie ujawnia szczegółowo wszystkich dostawców dla każdego regionu. Natomiast przeglądając Mapy Google, można odczytać (w prawym dolnym rogu mapy) dostawcę zdjęć. Są to przeważnie Airbus, Maxar Technologies czy tarnowska spółka MGGP Aero, specjalizująca się w pozyskiwaniu zdjęć lotniczych.