Jak zobaczyć inne planety na Mapie Google?

Mapy Google pozwalają wirtualnie odwiedzić dowolne miejsce na ziemi i w większości przypadków eksplorować je za pomocą zdjęć satelitarnych czy zdjęć Street View. Po zbadaniu każdego zakątka świata, dlaczego nie zmienić planety? Dzięki Google Maps można szczegółowo obejrzeć wiele planet i księżyców Układu Słonecznego, a nawet odwiedzić Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS.

Jak zobaczyć inne planety na Mapie Google? (fot. Google Maps)

Mapy Google obejmują całą Ziemię za pomocą samych zdjęć satelitarnych i obrazów Street View i uzupełniają je wieloma milionami, a nawet miliardami zdjęć i filmów przesłanych przez użytkowników. Dzięki platformie Map Google możemy odkryć dowolny punkt na Ziemi w dowolnej formie w ciągu kilku sekund. Ale jak wszyscy wiemy, nasza Ziemia jest tylko drobiną pyłu w porównaniu z nieskończonym rozmiarem wszechświata, więc być może powinniśmy również wyruszyć na eksplorację poza nasz mały kosmos.

Wielu użytkowników prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy, że Mapy Google mogą być używane do odwiedzania innych planet. Google rozpoczął digitalizację Księżyca i Marsa wiele lat temu i oferował je we Google Maps jako "Google Moon" i "Google Mars". Platformy te zostały jednak wycofane dawno temu.

Wizualizacja jest bardzo podobna do klasycznej reprezentacji Ziemi w Google Maps, ale oczywiście nie jest tak szczegółowa i zawiera tylko i tak już skąpe informacje dostępne na temat innych planet. W przypadku Księżyca lub Marsa, dostępne są dość szczegółowe obrazy, ale w przypadku innych planet i księżyców można zaoszczędzić sobie kłopotów z powiększaniem.

Aby dotrzeć do pozostałych planet naszego Układu Słonecznego, trzeba skorzystać z Google Maps w przeglądarce, bo niestety aplikacja na smartfony nie oferuje opcji zmiany planet. Niestety, nie ma nawet możliwości zmiany planet za pośrednictwem Google Earth, zarówno w przeglądarce, ani na smartfonie. Dzieje się tak pomimo faktu, że było to faktycznie oferowane przez jakiś czas w wersji aplikacji na komputery stacjonarne.

Jak zmienić planetę na inną:

  • Otwórz Mapy Google w przeglądarce;
  • Przełącz się na widok kuli ziemskiej a następnie widok satelitarny (menu w lewym rogu mapy);
  • Pomniejsz, aż zobaczysz całą Ziemię;
  • Następnie powiększ jeszcze jeden krok, aż dojdziesz do końca skali.
  • Po lewej stronie pojawi się nowe menu, jak pokazano na powyższym zrzucie ekranu.

Teraz po prostu wybierz żądaną planetę w tym menu, a opuścisz Ziemię i będziesz mógł odkryć planetę lub księżyc. Jak widać, lista dostępnych ciał niebieskich jest posortowana według odległości od Słońca i nie obejmuje wszystkich planet w naszym Układzie Słonecznym. Księżyc, Mars, Wenus, Merkury i Pluton są dostępne, ale innych potencjalnie interesujących planet, takich jak Saturn czy Jowisz, nie można jeszcze odkrywać za pośrednictwem tej platformy. Ale ich księżyce są.

W przypadku niektórych planet i księżyców istnieje wiele szczegółów, które są pokazane bezpośrednio na powierzchni za pomocą znaczników. W większości przypadków są to znane i już nazwane kratery, gdzie można odczytać nazwę, pochodzenie nazwy i średnicę. Niestety, platforma uległa pewnej degradacji w ostatnich latach i nie wyświetla już żadnych informacji na temat Księżyca i tylko bardzo niewiele na temat Marsa. Kiedyś pokazywała między innymi miejsca lądowania.

Możesz również wykonać skok na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), którą Google sfotografował kilka lat temu. Astronauci otrzymali w tym celu specjalny sprzęt, za pomocą którego byli w stanie stworzyć zdjęcia 360 stopni w stylu Streetview. Teraz można je oglądać w dokładnie takiej samej formie na Google Maps Space, umożliwiając użytkownikom wejście do bardzo małej części ISS i dosłownie unoszenie się przez nią.