Afganistan w Google Maps

Dzisiaj kilka słów o kraju, o którym jest ostatnio głośno. Afganistan położony jest w Azji Południowej. Graniczy z Chinami, Pakistanem, Iranem, Turkmenistanem, Uzbekistanem i Tadżykistanem. Liczy 35,5 mln mieszkańców, czyli niedużo mnie niż Polska, jednak zamieszkują oni obszar dwukrotnie większy. Stolicą Afganistanu jest Kabul – największe miasto liczące ponad 4,6 mln mieszkańców, położone w prowincji Kabul; główny ośrodek gospodarczy, naukowy i kulturalny kraju; w starożytności znane jako Ortospana, Kabura, Kophes lub Kophene. Inne duże miasta to Herat, Kandahar, Kandahar liczące po około 300 tys. mieszkańców każde. Mazar-i Szarif – 300,6 tys.

 Afganistan mapa

Patrząc na mapę Afganistanu, uwagę zwraca wąski "cypel" w zachodniej części kraju. Jest to tzw. korytarz Wachański całkowicie oddzielający Tadżykistan na północy od Pakistanu na południu. Ma on około 300 km długości i kilkadziesiąt kilometrów szerokości, przy czym u swej nasady zwęża się nawet do kilkunastu kilometrów. Przez tereny dzisiejszego korytarza prowadził jeden ze szlaków handlowych z Chin do Azji Środkowej, przechodził tędy m.in. Marco Polo w 1271 roku. Dzisiejszy korytarz wachański stanowi sztuczny twór polityczny, powstały pod koniec XIX wieku w wyniku rywalizacji między Wielką Brytanią a Rosją o panowanie nad Środkową Azją.

Zdecydowaną większość powierzchni Afganistanu zajmują góry. Z północnego wschodu na południowy zachód rozpościera się pasmo górskie Hindukusz z najwyższym szczytem kraju (Noszak 7492 m n.p.m.), przechodzący w surowe obszary Wyżyny Irańskiej, a następnie w półpustynię Registanu (35–40 tys. km²), między którymi znajduje się Wyżyna Haradżat.

Na Mapie Google Afganistan jest całkiem dobrze zmapowany i opisany. Znajdziemy tutaj wszystkie ważniejsze punkty POI (zabytki, uslugi, sklepy itd.). Dostępne są także zdjęcia satelitarne, choć nie najlepszej rozdzielczości. Niestety w Google Maps nie zobaczymy zdjęć Street View tego pięknego kraju, z wyjątkiem tych zrobionych przez samych użytkowników. Poniżej jedno z nich, przedstawiające panoramę gór Hindukusz oraz Kabul (z lewej).