Dzisiaj ciekawostka achitektoniczno-budowlana, ale także pośrednio związana z mapami. Czy wiecie gdzie mieści się budynek zajmujący największą powierzchnię? Pewnie myślicie o jakmimś dużym kraju? Stanach, Rosji czy Chinach? Nic bardziej mylnego. Budynek o największej powierzchni zabudowy na świecie stoi w Holandii, kilka kilometrów od Amsterdamu. To Aalsmeer Flower Auction, gdzie mieści się największa na świecie giełda kwiatowa. Budynek zajmuje powierzchnię aż 518 tys. metrów kwadratowych. To więcej niż powierzchnia Watykanu.

Podobno można tam kupić kwiaty z całego globu, głównie z Europy, ale także z takich krajów jak Ekwador, Kolumbia, Etiopia czy Kenia. Codziennie sprzedawanych jest około 20 milionów kwiatów, a w takie dni jak Walentynki czy Dzień Matki, sprzedaż wzrasta jeszcze o około 15 procent. A żeby nie było "lipy", kwiaty są poddawane około 30 kontrolom jakości, dzięki czemu klasyfikowane są na grupy jakościowe: A1, A2 oraz B2.

Kwiaty sprzedawane są podczas tzw. aukcji holenderska - to rodzaj aukcji, która polega na odbywaniu licytacji w systemie zniżkowym. Licytacja rozpoczyna się od ceny bardzo wysokiej, która jest stopniowo obniżana o pewną stawkę.