Na blogu firmy Google poinformowano, iż narzędzie Google Map Maker zostanie wyłączone w marcu 2017 roku. Edytować mapy będzie można w tamach programu Lokalni Przewodnicy.

Projekt Map Maker został uruchomiony w czerwcu 2008 w kilku krajach. W Polsce to narzędzie jest dostępne od sierpnia 2012. Pozwala ono edytować Mapy Google przez samych użytkowników poprzez dodawanie rożnych elementów (miejsc POI, dróg czy budynków).

Wraz z wyłączeniem usługi nie zniknie możliwość edycji Map Google. Funkcjonalność Kreatora Map dostępna będzie w rozwijanym przez Google programie Lokalni Przewodnicy, który również opiera się na społeczności użytkowników, jednak jest znacznie rozbudowany. Ponadto recenzenci map, tzw. Lokalni Przewodnicy, mogą liczyć na wiele profitów. Firma z Mountain View oferuje najbardziej zaangażowanym dostęp do nowych funkcji Google, zaproszenie na wydarzenia organizowane przez Google, czy dodatkowe miejsce na Dysku Google.

Program Lokalni Przewodnicy pozwala także na lepszą weryfikację dodawanych obiektów i uniknięcie błędów, czego nie zapewniał Kraetor Map. Najgłośniejszą wpadką było umieszczenie przez jednego z użytkowników Map Makera, na mapach w Pakistanie, ludzika Androida oddającego mocz na logo Apple. Innym razem ktoś nazwał jeden z głównych placów w Berlinie Placem Hitlera. Podobnych wpadek było znacznie więcej. Również w Polsce, gdzie dorysowywano na przykład nieistniejące autostrady.