W tym tygodniu koncerny samochodowe Renault, Nissan oraz Mitsubishi podpisał umowę z Google Alphabet na korzystanie z aplikacji Google Maps, Asystenta Google i systemu operacyjnego Android w swoich pojazdach. Nowe systemy zadebiutują od 2021 roku.

Do wspólnego podpisania umowy na usługi Google producenci aut zawarli sojusz, który miał na celu wynegocjowanie lepszych warunków współpracy.

 - Naszą ambicją jest oferować takie same usługi dla kierowców aut, jak dla użytkowników smartfonów. Stają się one bowiem coraz bardziej decydujące przy zakupie aut -  powiedział brytyjskiemu dziennikowi Financial Times Hadi Zablit, kierownik ds. Rozwoju biznesu grupy Renault, Nissan, Mitsubishi.

Według przytoczonego przez The Wall Street Journal raportu użytkowników aut, niefunkcjonalne wyświetlacze czy komputery pokładowe w desce rozdzielczej, obniżają wartość samochodów. Jest to kluczowy element wrażeń z jazdy, zwłaszcza, że ​​coraz więcej systemów jest sterowanych za pomocą jednostki głównej. Możliwość korzystania z Google Maps i sterowania klimatyzacją i innymi funkcjami za pomocą głosu czy Google Assistant zdecydowanie zapewni przewagę nad innymi producentami samochodów.