Dzisiaj geograficzna ciekawostka. Popatrzcie na ten fragment mapy poniżej przedstawiający małą wysepkę na Oceanie Spokojnym.

Czyżby błąd....? Nic z tych rzeczy. Zdarzają się wpadki ma Mapach Google, ale tu wszystko jest jak najbardziej poprawnie.

To może jest to zamorskie terytorium naszego kraju, 17 województwo o którym nic nie wiemy? Też nie.

Nazwa Poland na powyższym zdjęciu satelitarnym przedstawia jedną z czterech zamieszkałych osad na Wyspie Bożego Narodzenia w Kiribati - państwie leżącym na środku Pacyfiku, w skład którego wchodzą 33 wyspy. Nazwa Poland nie jest przypadkowa. Wioska została tak nazwana dla uczczenia Polaka Stanisława Pełczyńskiego z amerykańskiego statku przewożącego koprę, który trafił na wyspę, gdy jej mieszkańcy mieli problemy z nawadnianiem plantacji palmowych. Stanisław pomógł im rozwiązać problem i na jego cześć osadę nazwano obecnym mianem, zbudowano w niej kościół pod wezwaniem św. Stanisława, a zatokę w lagunie nazwano Zatoką Świętego Stanisława. Ponadto we wsi, która liczy ponad 400 mieszkańców, znajduje się katolicki kościółek pw. św. Stanisława Kostki, który zbudowano w 1995 roku oraz szkoła dla dzieci z wioski.

Co ciekawe, Poland sąsiaduje z z wioskami o nazwach Paris, London i Banana.