Patrząc na mapy świata trudno dobrze porównać powierzchnie państw. Jest tak dlatego, iż zazwyczaj mapy te tworzone są w oparciu o odwzorowanie Merkatora, tak jak w przypadku Map Google. Odwzorowanie to przedstawia powierzchnię dokładnie jedynie na równiku. Natomiast wraz z oddalaniem się od niego błędy rosną, gdyż na odwzorowaniu wszystkie równoleżniki mają te same długości. Prowadzi to do ogromnych deformacji wyglądu obszarów w okolicach bieguna. Przykładowo Grenlandia jest dużo większa niż w rzeczywistości. Z pomocą przychodzi narzędzie The True Size Of, które pozwala porównać rzeczywistą powierzchnie krajów.

Jak działa ta aplikacja? Poniżej porównanie powierzchni Niemiec do Grenlandii. Jak widać, im dalej na północ, kraj naszych zachodnich sąsiadów rośnie. Obszar kraju automatycznie dostosowuje się do odwzorowania na odpowiedniej szerokości geograficznej. Dzięki temu możemy zauważyć deformacje. Im wyższa szerokość, tym są one większe.

A tak wyglądałaby Polska na szerokości geograficznej Morza Grenlandzkiego.

I jeszcze dwa ciekawe porównania. Luksemburg na tle Warszawy. Jak widać na mapie kraj ten nie jest dużo większy niż nasza stolica. A poniżej na tle Trójmiasta Liechtenstein, które można przejść jednego dnia.

Aplikacja The True Size Of dostępna jest pod adresem: http://thetruesize.com