Google testuje pilotażowo nowy aparat, który zamierzamy w pełni udostępnić w przyszłym roku. Pomoże on robić wysokiej jakości zdjęcia w większej liczbie miejsc. Nowy aparat ma możliwości, rozdzielczość i moc przetwarzania taką samą jak aparaty w samochodzie Street View, a wszystko to jest zamknięte w zminiaturyzowanym, ultraprzenośnym urządzeniu o rozmiarach zbliżonych do rozmiarów kota.

Nowy aparat waży około 6 kg i ma budowę modułową, która pozwala dodawać lub zmieniać elementy w celu robienia jeszcze bardziej przydatnych zdjęć. Możemy dodać komponent taki jak lidar — skanery laserowe — aby zbierać obrazy z jeszcze bardziej pomocnymi szczegółami, takimi jak oznaczenia pasów ruchu czy studzienki na drodze.

Aparat można umieścić na każdym samochodzie, który ma bagażnik na dachu. Można go obsługiwać za pomocą komórki – nie potrzeba do tego wyspecjalizowanego samochodu ani skomplikowanego sprzętu do przetwarzania danych. Taka elastyczność ma ułatwić partnerom Google z całego świata robienie zdjęć. 

Jak podaje Google, nową kamerę w różnych kolorach będzie można zobaczyć już w przyszłym roku.