Słynny pałac Putina nad Morzem Czarnym to jedna z najbardziej tajemniczych rezydencji XXI wieku. O pałacu zrobiło się głośno po emisji filmu dokumentalnego "Pałac dla Putina. Historia największej łapówki" w styczniu 2021 roku na kanale You Tube Aleksieja Nawalnego. Z filmu wynika, że to najdroższa rezydencja na świecie o wartości 100 miliardów rubli (ok. 5 miliardów złotych).

Gdzie jest Pałac Putina?

Rezydencja położona jest nad Morzem Czarnym, na południowy-wschód od miasta Noworosyjsk, między miejscowościami Dzhankhot i Krynitsa. Położony na klifie pałac jest niedostępny dla postronnych osób. Od miejscowości Praskoveevka co prawda prowadzi do niego kręta droga ale wjazd na nią jest zamknięty szlabanami. Przedostanie od lądu, przez gęste lasy i stromy teren jest praktycznie niemożliwe. Na wysokości pałacu zamknięte jest całe wybrzeże. Ograniczony jest także dostęp od strony morza. Łodzie muszą omijać brzeg na tym odcinku szerokim łukiem, zachowując od niego odległość jednej mili morskiej.

Pałac Putina na Mapie Google

Cała rezydencja zajmuje obszar 7800 hektarów. Otoczona jest kilkumetrowym murem, z kontrolą dostępu, przejściami granicznymi i strażnikami. Poza samym pałacem, znajdują się tam dwa lądowiska dla helikopterów, budynki gospodarcze, przystań, winiarnie, herbaciarnie, pawilony ogrodowe, oranżeria, amfiteatr, kaplica. Imponujące jest podziemne lodowisko, które zbudowano na sztucznym wzniesieniu nasypanym na miejscu obok lądowisk. Przypuszcza się także, że obiekty połączone są systemem podziemnych korytarzy i szybów, m.in tunelem prowadzącym z klifu na brzeg.

Pałac Putina na Mapie Google

Rezydencję zobaczymy także w serwisie Mapy Streetmap. Poniżej zdjęcie satelitarne wykonane jeszcze na etapie budowy. Ten obiekt z czarno-szarym dachem to hala z lodowiskiem.

Mapa - Pałac Putina