W 2010 roku wprowadzono opcję tras rowerowych w Google Maps. Od tego czasu funkcja ta została uruchomiona w ponad 30 krajach. Tylko w 2020 roku dodano do Map ponad 150 tys. kilometrów ścieżek rowerowych. Zgadnijcie, w których krajach ludzie są najbardziej skłonni korzystać z transportu dwukołowego… 

 

Okazuje się, że Polska zajechała całkiem wysoko. Uplasowała się na 9. miejscu na globalnej liście państw najczęściej korzystających z tras rowerowych (i na 6. w regionie EMEA). Największe zainteresowanie odnotowano w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Niderlandach, Japonii oraz Francji, Wielkiej Brytanii oraz w Brazylii i we Włoszech. Za Polską znalazła się Hiszpania.

Najpopularniejsze miasta na świecie pod względem wykorzystania tras rowerowych to Tokio, Amsterdam, Londyn, Paryż i Monachium. Warszawa zajęła wysokie 16. miejsce (11. w regionie). Do zestawienia trafił również Kraków (54. na świecie i 30. miejsce w regionie), Katowice (59. na świecie i 34. w regionie) oraz Poznań (66. na świecie i 36. w regionie). Do wyznaczania tras rowerowych używaliśmy Map o 13% częściej niż rok temu.