Poniżej dwa zdjęcia satelitarne Tatr - odsłona letnia i zimowa. Pierwsze wykonane zostało w kwietniu 2009 roku. O tej porze na nizinach już zaczyna się zielenić, a tu jeszcze sroga zima. Morskie Oko i Czarny Staw zamarznięte i wszędzie biało. W Tatrach Zachodnich śnieg może zalegać w żlebach i ocienionych kotłach do czerwca, a miejscami nawet przez cały rok. Drugie zdjęcie wykonane zostało w sierpniu 2014 roku.
Mało kto wie, ale po Mapach Google można w całkiem wygodny sposób poruszać się korzystając wyłącznie z klawiatury. Jest to oczywiście alternatywny sposób sterowania tylko dla użytkowników komputerów stacjonarnych czy laptopów, czyli po prostu takich z klawiaturą. Użytkownicy smartfonów czy tabletów są skazani na ruchy palcami:)

Jeśli zatem kogoś męczy korzystanie z myszki lub touchpada (lub też urządzenia te się popsuły, co niestety się zdarza) i potrzebujemy skorzystać z Map Google podpowiadamy co i jak.

Po otwarciu Google Maps, klikamy klawiszem TAB kilkakrotnie, aż wejdziemy na mapę. Zauważymy to, kiedy strzałkami kontrolnymi będziemy mogli przesuwać obraz mapy. Możemy w ten sposób najechać na dowolną lokalizację. Klawiszami plus (+) oraz minus (-) zmieniamy skalę. I właściwie to tyle. Następnie TAB-em możemy wejść i uruchomić funkcję, które nas interesują: wyznaczanie trasy, wyszukiwanie miejsc, nawigację, czy na przykład włączyć warstwę zdjęć satelitarnych.
Macie lęk wysokości jak patrzycie z trzeciego pietra? To lepiej nie oglądajcie tych zdjęć.... W Google Maps pojawiły się zdjęcia z ostatnich pięter wieżowca Burj Khalifa w Dubaju. Możecie teraz podziwiać miasto, ale także wybrzeże ze 154 piętra, czyli wysokości ponad 800 metrów. Na panoramach Street View zobaczymy nie tylko widoki z tarasów, ale także jak budynek wygląda w środku. A kto nie lubi wysokości moze spokojnie zobaczyć jak wygląda poziom -1.

Widok z dołu....

I widok z góry...

W aplikacji Google Earth dodano nowe ustawienie w panelu "Styl mapy", aby ułatwić dostęp do najnowszych zdjęć satelitarnych.

Zobaczenie najaktualniejszych zdjęć satelitarnych to główny cel wizyty wielu użytkowników Google Earth. Jednak po uruchomieniu aplikacji nie zawsze te najnowsze zobrazowania otwierają się w domyślnym ustawieniu trybu 3D. Wynika to z tego, iż w Google Earth pokazują się zdjęcia w najlepszej rozdzielczości, co nie oznacza, że są to najbardziej aktualne fotografie naszej planety dostępne w zasobach aplikacji.

Co zatem zrobić aby obejrzeć najaktualniejsze zdjęcia?

Należy otworzyć menu klikając w ikonkę w lewym górnym rogu ekranu. Z listy menu, klikamy na "Styl mapy" i na dole odznaczamy "Włącz budynki 3D".

Lubicie szusować po stokach? Jeśli tak, to pomocnym narzędziem w znalezieniu odpowiedniego miejsca na narciarskie lub snowbordowe wypady mogą byc Mapy Google. Znajdzicie tam bowiem większość ośrodków narciarskich w Europie (niestety z wyjątkiem Polski). Przy powiększeniu mapy ukażą się czerwone i niebieskie linie. Te kropokowane czerwone to wyciągi, a ciągłe linie to trasy narcairskie - niebieskie łatwiejsze i czerwone trudniejsze. Wyciągi i trasy widoczne są na drogowym, domyślnym podkładzie mapy oraz satelitarnym. Warto tez urtuchomić warstwę "teren" aby zobaczyć topografię i wysokość stoków.

Dzisiaj kilka słów o Betlejem z geograficznego punktu widzenia. Miejsce narodzin Jezusa Chrystusa to obecnie niewielkie miasto leżące na południe od Jerozolimy, w zachodniej części Judei. W 1948 Betlejem włączono do Jordanii, w 1967 miasto zajął Izrael, a od 1995 roku należy do Autonomii Palestyńskiej. Zgodnie z danymi Palestyńskiego Centrum Danych Statystycznych w 2007 w mieście żyło 30,7 tys. mieszkańców, w tym 6570 uchodźców palestyńskich. Centralnym miejscem w Betlejem jest Bazylika Narodzenia Pańskiego, która obecnie znajduje się pod kontrolę prawosławnej cerkwi greckiej i katolików. Zimy w Betlejem może nie są mroźne i śnieżne, ale też nie są za ciepłe. Temepratury oscylują w granicach kliku stopni powyżej zera, a czasami zdarzają się w nocy przymrozki.
Lubicie długie piesze wędrówki? Jeśli tak, to trasa jest dla Was. Prowadzi z miasta Kapsztad w Republice Południowej Afryki do Władywostoku w Rosji. To najdłuższy pieszy dystans możliwy do wyznaczenia na Mapie Google. W sumie do przejścia jest 21 212 kilometerów. To według wyliczeń Google zajmuje 4 190 godzin samej wędrówki. Jak łatwo policzyć jest to 175 dni. Jak dodamy do tego czas na sen i odpoczynek, nie wspominając już o zwiedzaniu, to jeden rok będzie za mało. W dodatku trzeba przejść przez jedne z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie. Czy ktoś się odważy?