Dzisiaj przenosimy się do 1970 roku. Gdyby istniały wtedy Mapy Googla, to Europa wyglądała by tak jak na tej mapie poniżej. To co się rzuca w oczy, to zdecydowanie mniej państw. Nie było krajów, które ponownie zaistniały na mapie po rozpadzie Związku Radzieckiego i upadku komunizmu w Europie Wschodniej. Obecnie nie ma też Jugosławii, po rozpadzie której powstało 6 państw.

Europa na Mapie Google w 1970 roku

W tym roku usłudze Street View stuknęło 15 lat. Powstała ona w 2007 r. jako ambitny projekt stworzenia mapy świata ze zdjęć sferycznych. Jak informuje Google, od tamtej pory zrobiono ponad 220 miliardów zdjęć, na których udokumentowaliśmy ponad 16 milionów kilometrów na terenie 100 krajów i terytoriów.

Na mapie poniżej zobaczymy w jakich latach Street View pojawiało się w kolejnych krajach. Pierwsze były Stany Zjednoczone, potem Kanada, Australia i Europa Zachodnia. W Polsce usługa dostępna jest na Mapach Google od 2012 roku.

 

 

Google w swoich mapach wprowadził funkcję wyznaczania tras przyjaznych dla środowiska również w Polsce. Dzięki nowej funkcji możecie wybierać trasy zoptymalizowane pod kątem jak najniższego zużycia paliwa. Jadąc taką trasą, zmniejszycie wydatki na paliwo oraz zredukujecie emisję dwutlenku węgla - informuje Google. Na czym zatem polega wyznaczanie trasy przyjaznej dla środowiska?

Trasy przyjazne dla środowiska? Najkrótsze i nie autostradą, ale dla tych co mają czas

Przy wyznaczaniu takich tras algorytm Map Google kieruje się przede wszystkim trzema założeniami:

 • wybiera najkrótszą drogę,
 • unika autostrad i dróg ekspresowych,
 • unika korków.

Trasy z najniższym spalaniem mogą się różnić także w zależności od typu silnika. Na przykład przy większych prędkościach silniki diesla są bardziej wydajne niż silniki na gaz i benzynę, a samochody z napędem hybrydowym i pojazdy elektryczne sprawdzają się lepiej podczas jazdy w korkach. To także jest uwzględniane przy wytyczaniu trasy przyjaznej dla środowiska.

Nie brany jest natomiast pod uwagę czas przejazdu. Dla wielu kierowców kluczowy element przy planowaniu podróży.

Zatem wszytko sprowadza się do wyboru: "Szybciej ale drożej" albo "Wolniej ale taniej (ekologicznie)".

Podsumowując, zanim pojawiła się nowa funkcja, już wcześniej każdy kierowca mógł wybrać trasę przyjazną dla środowiska, a jednocześnie najkorzystniejszą cenowo z punktu widzenia wydatków na paliwo czy opłat drogowych. Wystarczyło wybrać opcję trasy, która była najkrótsza, a jeśli to możliwe, unikać także autostrad i korków.

 

Bardzo często planowanie tras i korzystanie z nawigacji zaczyna się i kończy w domu lub pracy. Dlatego zapisanie tych adresów bezpośrednio w Mapach Google i szybszy dostęp do nich na pewno ułatwi korzystanie z nawigacji.

Jeśli masz zapisane adresy, Google Maps zaproponuje wpisy „Dom” i „Praca” dla każdej planowanej trasy, którą możesz wybrać jednym kliknięciem lub dotknięciem. To może być ogromna oszczędność czasu. Ponadto niektóre informacje o ruchu drogowym są oparte na tych danych, a produkty takie jak Asystent Google mogą informować Cię o możliwych opóźnieniach w ruchu drogowym podczas codziennej podróży.

Całkiem możliwe, że Mapy Google już automatycznie rozpoznały i podświetliły te adresy dla Ciebie - ponieważ w pewnym momencie to po prostu wyłoni się z historii lokalizacji. Niezależnie od tego, czy jest pusty, czy nieprawidłowo zapisany, możesz łatwo zmienić wpisy w przeglądarce lub aplikacji na Androida.

Zmień adresy w aplikacji na Androida

 1. Otwórz aplikację Mapy Google.
 2. Stuknij swoje zdjęcie profilowe po prawej stronie paska wyszukiwania.
 3. Wybierz pozycję "Ustawienia".
 4. Teraz przejdź do obszaru „Edytuj adresy”.
 5. Jeśli adres już istnieje, wybierz „Edytuj adres domowy” w menu z trzema kropkami.
 6. Jeśli żaden nie jest dostępny, po prostu dotknij żądanego wpisu „Dom” lub „Praca” i wprowadź nowy adres.
 7. Gotowe, adresy są teraz zapisane.

Zmień adresy w przeglądarce

 • Otwórz Mapy Google w przeglądarce.
 • Otwórz menu w pasku wyszukiwania.
 • Wybierz „Moje miejsca” i przejdź do zakładki „Z etykietą”.
 • Stuknij we wpis "Dom" lub "Praca". Jeśli adres już istnieje, kliknij X, aby go usunąć.
 • Wpisz nazwę ulicy wraz z kodem pocztowym lub miastem.
 • Gotowe, adresy są zapisane.

Oczywiście można również usunąć  adresy i nie informować już algorytmów Google bezpośrednio, gdzie mieszkasz i pracujesz.

Google przymierza się do rozszerzenia opcji planowania trasy samochodem. Wkrótce ma się pojawić możliwość wyboru między autami napędzanymi silnikiem spalinowym elektrycznym czy hybrydowym. Pod kątem właśnie napędu będą wyświetlały się różne opcje trasy.

Zwykle wybiera się najszybszą lub najkrótszą trasę, która, jak wiadomo, nie zawsze muszą być takie same. Nowa funkcja ma wskazać najbardziej wydajną trasę, która wymaga najmniejszego zużycia paliwa. Jeśli czas przybycia nie różni się znacząco od najkrótszej trasy, zostanie ona nawet zasugerowana jako pierwsza i zaklasyfikowana jako optymalna.

- Sprawna jazda zależy nie tylko od trasy, ale również od pojazdu. Do tej pory środki transportu nie odgrywały w szczegółach większej roli na Google Maps – jest tylko „samochód”. Użytkownicy powinni zatem mieć możliwość wyboru, czy jeżdżą samochodem benzynowym, wysokoprężnym, elektrycznym czy hybrydowym. Ten wybór powinien być opcjonalny i nie jest absolutnie konieczny - podkreśla Google.

Dzięki Mapom Google można łatwo sprawdzić, które firmy wycofały się z Rosji, a które nadal robią tam biznes. Dotyczy to przede wszystkim sieciowych restauracji, kawiarni czy sklepów.

Wystarczy w wyszukiwarce map wpisać nazwę, np. McDonald's, KFC czy Leroy Merlin. Mapa pokaże lokalizację szukanych miejsc z informacją czy dany obiekty jest czynny czy zamknięty. Przy markerach firm, które opuściły Rosję po agresji na Ukrainę, zobaczymy adnotacje "zamknięte na stałe".

McDoland się wycofał. KFC, Pizza Hut Burger King ciągle otwarte

Z Rosji wycofał się m.in. McDonald, jednak działa i będzie działać ponad 800 restauracji marki Burger King. Z kolei KFC, Pizza Hut i Starbucksa, ogłosił w marcu, że zawiesza działalność w Rosji. Negocjacje z właścicielami marek się jednak przedłużają i restauracje wciąż są otwarte. Czynne są także sklepy Leroy Merlin.

Użytkownicy Map Googla na Adroida i iOS w Stanach Zjednoczonych mają teraz możliwość sprawdzenia jakości powietrza w swojej okolicy.

akość powietrza sprawdzisz na Mapie Google.

Na Mapach pojawiła się nowa warstwa prezentująca indeks jakości powietrza w czasie rzeczywistym. Warstwa domyślnie jest nie aktywna. Można ją odszukać i włączyć, klikając na ikonkę warstwa w prawym górnym rogu mapy.

Dane pochodzą od Agencji Ochrony Środowiska (EPA) w USA oraz sieci lokalnych czujników PurpleAir.

Przy okazji takich nowinek, powstaje pytanie czy podobne dane będą dostępne w najbliższym czasie także dla Polski. Pewnie kiedyś tak, ale trzeba zaznaczyć, że dodana właśnie nowa warstwa była zapowiadana już na początku ubiegłego roku. Pojawienie się tych danych dopiero teraz może jedynie świadczyć o tym, że Google ociąga się premierami swoich nowości i na podobne dane dla naszego kraju jeszcze trochę poczekamy.