Drukuj

Wyświetl większą mapęA dzisiaj przypomnienie lekcji z geografii. Zaznaczyliśmy na mapie najdalej wysunięte miejsca w Polsce biorąc pod uwagę 4 kierunki świata. I tak oto:

Najdalej na północ wysunięty kraniec Polski to miejscowość Jastrzębia Góra, w gminie Władysławowo. W miejscu tym postawiono nawet obelisk "Gwiazda Północy". Pomnik powstał w 2000 r. po przeprowadzonych pomiarach geodezyjnych.

Natomiast najdalej na południe wysunięty kraniec Polski znajduje się w Bieszczadach. Jest to nienazwane siodło leżące kilkaset metrów na wschód od szczytu Opołonek. Niestety trudno jest się tam dostać, gdzy nie prowadzi tam żaden znakowany szlak turystyczny. Legalne wejście na szczyt jest natomiast możliwe od strony ukraińskiej, szlakiem zielonym wiodącym z Przełęczy Użockiej.

Krańce wschodni i zachodni określają kolana rzek. Na wschodzie jest to Bug w okolicach wsi Zosin, a na zachodzie Odra koło Osinowa Dolnego.
Lokalni przewodnicy to w skrócie bardziej zaangażowani użytkownicy Map Google. Aktualizują treści na mapie - oceniaj miejsca, pisz opinie, udostępniaj zdjęcia, odpowiadaj na pytania, w tym na pytania o miejsca, edytuj informacje o miejscach i dodawaj brakujące miejsca lub weryfikuj informacje.

Teraz Google zachęca ich aby opisywali miejsca także pod kątem dostęności dla niepełnosporawnych. Na przykład, przygotowując opinie o kawiarni, muzeum czy kinie, Lokalny przewodnik powinien także umieścić odpowiedź na m.in takie pytania: czy do obiektu jest wejście bez schodów, czy jest toalate dostosowana jest dla niepełnosprawnych? Są to informację istotne nie tylko dla osób poruszających się na wóżkach inwaldzkich, ale także dla osób starszych, czy rodzin z małymi dzięcmi w wózkach.

Google liczy, że Lokalni Przewodnicy pozytywnie odpowiedzą na ten apel, a Mapy Google staną się jeszcze barzdiej przyjazne dla osób niepełnosprawnych.

Znalezienie parkingu w dużych europejskich metropoliach nie jest łatwe. Z pomocą jednak przychodzą Mapy Google, które w swojej aplikacji na urządzenia Android i iOS, wprowadziły funkcję znalezienia miejsc parkingowych. Wskazuje ona parking na mapie w okolicy miejsca, do którego wyznaczyliśmy trasę. Aplkiacja także zapamiętuje lokalizację naszego parkingu po to, abyśmy nie mieli problemu z odszukaniem swojego auta w drodze powrotnej. Wcześniej ta opcja była dostęna jedynie dla niektórych amerykańskich miast. Teraz uruchomiona została dla kolejnych 25 miast, w większości z Europy - lista poniżej. Niestety wśród dodanych miast nie ma ani jednego dla Polski.

Lista dodanych miast z funkcją znalezienia parkingu: Alicante, Amsterdam, Kopenhaga, Barcelona, Kolonia, Darmstadt, Dusseldorf, Londyn, Madryd, Malaga, Manchester, Milan, Montreal, Moskwa, Monachium, Paryż, Praga, Rio de Janeiro, Rzym, Sao Paulo, Sztokholm, Stuttgart, Toronto, Walencja, Vancouver.

Lista miast w USA: Atlanta, Boston, Charlotte, Chicago, Cleveland, Dallas/Fort Worth, DC, Denver, Detroit, Houston, Los Angeles, Miami, Minneapolis/St. Paul, New York City, Orlando, Philadelphia, Phoenix, Pittsburgh, Portland, San Diego, Sacramento, San Francisco, Seattle, St. Louis, Tampa.

Pewnie mało kto wie, ale na Mapach Google można oglądać stare zdjęcia z archiwów Street View. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak nasza okolica zmieniała się z czasem.

Odpalając Mapy Gooogle i przeciągając Pegmana (żółty ludzik w prawym dolnym rogu) na mapę, ukążą się nam panoramiczne zdjęcia, dodane podczas ostatniej aktualizacji Street View. Jeśli chcemy zobaczyć starsze panoramy, należy kliknąć w ikonę zegara w lewym górnym rogu mapy (pod adresem). Pokażą się wtedy historyczne zdjęcia, jeśli oczywiście takie są dla danej lokalizacji dostępne. Jeśli tak, możemy użyć suwaka, by cofnąć się w czasie.

W Google Maps granice są wyświetlane na różne sposoby. Granice sporne, czyli takie, co do ich przebiegu nie zgadzają się zaangażowane strony, oznaczone są linią przerywaną z kresek.

Takim przykładem, o którym dużo mowi się w ostatnich latach jest Krym. Jednak nie jest to jedyne terytorium sporne w Europie. Takim obszarem jest także Kosowo. Kraj ten jest uznawany przez 111 ze 193 państw członkowskich ONZ, 23 z 28 Unii Europejskiej i 24 z 28 NATO.

Linią przerywaną na Mapach Google oznaczone są również dwa regiony w Gruzji - autonomiczna Abchazja i były obwód autonomiczny Osetia Południowa, które nie znajdują się pod kontrolą władz gruzińskich.

Poza Europą terytoria sporne występują m.in. na Bliskim Wschodzie (Zachodni Brzeg, Strefa Gazy znajdujące się pod kontrolą Izraela) czy w Azji np. Kaszmir.

Zaledwie kilka dni po tym jak siły irackie odbiły Mosul z rąk państwa islamskiego, firma DigitalGlobe, dostawca zdjęć satelitarnych, opublikowała nowe zobrazowania pokazujące  zniszczenia miasta po kliku miesiącach walk.

Poniżej porównujemy je ze zdjęciami z listopada 2015 roku (po lewej stronie). Widać na nich ogrom zniszczeń jaki dokonały działania wojenne w zaledwie półtora roku.

Dzisiaj kolejny mapowy quiz. Czy wiecie jakie miasto przedstawia mapa poniżej? Czy poznacie je po samym układzie dróg?

Jeśli jeszcze nie wiecie, przesunąć suwak w lewo i wszystko będzie jasne.