Kilka dni temu media obiegła wiadomość, iż geodeci z Honorowego Południka Krakowskiego w dniu 13.X 2018 r. granitowym cokołem oznaczyli wyznaczony przez nich nowy geodezyjny środek Polski. Jak się okazuje punkt ten oznaczono już na Mapach Google. Znajduje się on w miejscowości Nowa Wieś koło Kutna (Łódzkie), oddalonej o 16 km od Piątku uznawanego do tej pory za centralny punkt kraju.

Punkt umownie zwany środkiem czegoś tam (w tym przypadku środkiem kraju) to centroid. Dla całkowitego obszaru Polski (a więc z uwzględnieniem morskich wód wewnętrznych i terytorialnych na Bałtyku) centroid RP wypada na prywatnej działce w Nowej Wsi pod Kutnem, a nie na rynku w Piątku. Na pamiątkowym słupie umieszczono współrzędne miejsca oraz napis: "Geodezyjne serce Polski – centroid terytorium RP. Wyznaczono z okazji 100-lecia Polski Niepodległej oraz Roku Polskiej Geografii".
W tym miesiącu Google zaktualizowało swoje mapy dodając nową kartę Dojazdy, która pozwala lepiej zaplanowac trasę. Drugą nowością jest możliwość uruchomienia w Mapach Google playlisty z popularnych serwisów muzycznych, takich jak Google Play Music, Apple Music czy Spotify. Usługa ta nie jest jednak domyślnie włączona, ale na szczęście uruchomienie jej nie jest tudne. Poniżej poddpowiadamy w kilku prostych krokach jak to zrobić.

1. Otwórz Google Map

Otwórz aplikację Google Maps i upewnij się, że masz jej aktualną wersję. Dla urządzeń z Androidem aktualizację sprawdziś w Google Play, a dla urządzeń z iOS w App Store.

2. Wejdź do ustawień

Po otwarciu Map Google przejdź do menu ustawień. W Androidzie zrobisz to, przesuwając menu po lewej stronie ekranu, a następnie dotykając "ustawień" na dole tej listy. W iOS przesuniesz palcem w tym samym menu, ale zamiast tego naciśnij ikonę koła zębatego w górnej części menu.

3. Przejdź do ustawień nawigacji

Aby dodać Spotify do Map Google, musisz przejść do "Ustawień nawigacji" w aplikacji Mapy. W Androidzie zrobisz to, przewijając w dół menu ustawień i szukając sekcji "Ustawienia nawigacji". Na iOS wybierz opcję "Nawigacja", która powinna znajdować się u góry listy.

4. Włącz ‘Show Media Playback Controls’ (Pokaż sterowanie odtwarzaniem multimediów) Jednym z ostatnich kroków jest przełączenie kontrolek odtwarzania multimediów. Domyślnie ta opcja prawdopodobnie zostanie wyłączona. Jednak po włączeniu aplikacja powinna zapytać Cię, z której usługi chcesz korzystać jako usługa domyślna. Na obu platformach musisz zainstalować i zaktualizować aplikację Spotify, aby dodać Spotify do Map Google.

5. Wybierz swoją domyślną aplikację multimedialną

W Androidzie przełączanie kontrolek powoduje automatyczne wyświetlenie listy dostępnych usług do wyboru. W systemie iOS dotknięcie opcji "Sterowanie odtwarzaniem muzyki" powoduje wyświetlenie listy zgodnych aplikacji, w tym Apple Music, i daje możliwość skonfigurowania i wybrania domyślnego ustawienia. W zależności od wybranej usługi może być konieczne autoryzowanie Map do kontrolowania konta.

Uwaga: aby dodać Apple Music na iPhonie, musisz również przełączyć ustawienie "Media & Apple Music" (Muzyka mediów i Apple) w menu ustawień iOS.

Wyszukiwarka Google ma już 20 lat. Z tej okazji firma pokazała w Street View miejsce, gdzie wszystko się zaczęło...

W ciągu ostatnich 20 lat zmieniał się nie tylko wygląd wyszukiwarki Google, ale również sama firma, która obecnie mamy biura w ponad 160 miastach w niemal 60 państwach świata. Początki jednak były bardziej niż skromne. Dwóch studentów Uniwersytetu Stanforda, Larry Page i Sergey Brin, skorzystało z gościnności Susan Wojcicki (Polki z pochodzenia, dziś szefowej YouTube) i zaczęło pracować w jej nieużywanym garażu w Palo Alto. Z okazji swoich 20. urodzin udostępniono go wszystkim na Street View.

Znajdziecie tam nie tylko komputery, ale też choćby keyboard, dinozaura albo... terrarium z żabą-surferem.

Miasto na Wisłą słynące m.in. z zakładów chemicznych i dobrej drużyny koszykówki:) Czy już wiecie? Jeśli nie, to przesuńcie suwak w lewo.

W tym tygodniu koncerny samochodowe Renault, Nissan oraz Mitsubishi podpisał umowę z Google Alphabet na korzystanie z aplikacji Google Maps, Asystenta Google i systemu operacyjnego Android w swoich pojazdach. Nowe systemy zadebiutują od 2021 roku.

Do wspólnego podpisania umowy na usługi Google producenci aut zawarli sojusz, który miał na celu wynegocjowanie lepszych warunków współpracy.

 - Naszą ambicją jest oferować takie same usługi dla kierowców aut, jak dla użytkowników smartfonów. Stają się one bowiem coraz bardziej decydujące przy zakupie aut -  powiedział brytyjskiemu dziennikowi Financial Times Hadi Zablit, kierownik ds. Rozwoju biznesu grupy Renault, Nissan, Mitsubishi.

Według przytoczonego przez The Wall Street Journal raportu użytkowników aut, niefunkcjonalne wyświetlacze czy komputery pokładowe w desce rozdzielczej, obniżają wartość samochodów. Jest to kluczowy element wrażeń z jazdy, zwłaszcza, że ​​coraz więcej systemów jest sterowanych za pomocą jednostki głównej. Możliwość korzystania z Google Maps i sterowania klimatyzacją i innymi funkcjami za pomocą głosu czy Google Assistant zdecydowanie zapewni przewagę nad innymi producentami samochodów.

 

Mapy Google to prawdopodobnie jedna z najlepszych aplikacji nawigacyjnych na urządzenia mobilne, w dodatku Google ciągle wprowadza nowe funkcje ułatwiające szybsze dotarcie do celu oraz odkrywanie nowych miejsc po drodze. Okazuje się jednak, że Mapy Google mogą mieć jeszcze ciekawszą funkcję, która pomoże uratować środowisko, nie wymagając żadnych dodatkowych danych czy czynności.

Chodzi o to, że dane, które obecnie wykorzystuje Google, czyli np. lokalizacja użytkowników, dane o natężeniu ruchu, zdjęcia satelitarne, zdjęcia street view pozwalają oszacować tzw. ślad węglowy, czyli całkowitą sumę emisji gazów cieplarnianych, np. emitowanych przez miasto.

Pomóc ma w tym narzędzie o nazwie The Environmental Insights Explorer (EIE), które 10 września zostało uruchomione w wersji beta. Aplikacja może odróżnić domy mieszkalne od przedsiębiorstw i oszacować, ile energii zużywają oraz w jakim stopniu odpowiadają za emisje. Patrząc na natężenie ruchu samochodów, Google może oszacować emisje spalin generowanych przez auta. Z kolei dane z projektu Google Sunroof wskażą jakie dachy powinny być wyposażone w panele słoneczne.

Idea projektu jest taka, aby miasta korzystające z wyników EIE były w stanie obniżyć całkowitą emisję, wprowadzając różne zmiany, choćby takie jak zachęcanie ludzi do instalowania paneli słonecznych lub zmiany nawyków transportowych, które ograniczyłyby ruch i zmniejszyły zanieczyszczenie.

 

Narzędzie EIE dostępne jest na razie testowo na pięciu miast: Beunos Aires (Argentyna), Melbourne (Australia), Victoria (Kanada) , Mountain View (USA) oraz Pittsburgh (USA)

Dzsiaj kilka słów o Przylądku Punta de Tarifa, zwany też Przylądekiem Marroquí, który jest najdalej wysuniętym na południe punktem lądowej Europy (36°00'00.3"N 5°36'37.3"W). Za dnia, przy dobrych warunkach pogodowych, z okolic Tarify doskonale widać oddalone zaledwie o kilkanaście kilometrów wybrzeże Afryki. Oba kontynenty dzieli Cieśnina Giblartarska łącząca Morze Śródziemne z Oceanem Atlantyckim. Cieśnina ma około 300 m głębokości, jej najmniejsza szerokość wynosi 14 km.

Przylądek Tarify pochodzi od miejscowości o tej samej nazwie, położonej na samym przylądku. Mieszkańcy tego miasta mogę rano wykąpać się Morzu Śródziemnym, a wieczorem w Oceanie Atlantyckim. Szczególnie od strony Atlantyku Przylądek słynnie z pięknych piasczystych plaż, które przyciągają turystów oraz fanów kite surfingu, którym sprzyjają wietrzne warunki.

Poniżej widok z przylądek Punta de Tarifa na Cieśninię Giblartarską i Afrykę i widok na Skałę Giblartrską, która wznosi się na wysokość 426 m n.p.m.