Począwszy od wersji Google Maps 10.45, dostępny jest zaktualizowany interfejs podczas korzystania z Map Google za pośrednictwem samodzielnej aplikacji Android Auto. Po aktualizacji zauważymy nieco zmieniony wygląd, głownie dzięki nowemu menu. Wskazówki i znaki podczas nawigacji są teraz zaokrąglone i zajmują mniej miejsca, dzięki czemu nie zasłaniają całej mapy, a wyskakujące menu ustawień nie obejmuje już całego ekranu.

Mapy Google zaktualizowane pod kątem Android Auto

Dzięki nowej funkcji Google Maps Platform obsługującej nową generację gier w świecie rzeczywistym, każdy twórca gier może zabrać graczy na poszukiwanie skarbów w Nowym Jorku lub na wyścig ulicami Warszawy w wirtualnym świecie, ale opartym na rzeczywistych budynkach, drogach, parkach i innych miejscach.

Jak to wygląda i jakie gry można stworzyć dzięki Google Maps Platform? Zobaczcie na filmach:

Jedną z takich gier jest Derby Royal, czyli gracze ścigają się ulicami Paryża w walce z odlotowymi samochodami.

Udostępniamy kolejny przykład z wykorzystania Google Maps API. Tym razem dowiecie się jak importować dane GeoJSON z lokalnego źródła i wyświetlać je na mapie.

GeoJSON to format otwartego standardu wymiany danych geoprzestrzennych, który reprezentuje proste obiekty geograficzne oraz ich atrybuty o charakterze nieprzestrzennym. Format GeoJSON jest oparty na notacji JSON (JavaScript Object Notation) i służy do kodowania licznych struktur danych geograficznych. Format GeoJSON obsługuje następujące typy obiektów: punkt (włącznie z adresami i lokalizacjami); ciąg liniowy (włącznie z ulicami, autostradami i granicami); poligon (włącznie z krajami, prowincjami i połaciami ziemi); wieloczęściowe zbiory obiektów punktowych, ciągów liniowych lub obiektów poligonowych.

Więcej o tym formacie pliku i jego strukturze przeczytacie na https://geojson.org/

Chczesz zobaczyć jak umieścić taką mapę na własnej stronie, zobacz Wyświetlanie danych z pliku geojson
Dzięki Google Maps Street View każdy użytkownik może odkrywać świat i odwiedzać odległe kraje siedząc przed ekranem monitora lub smartfona. Obecnie, w wyniku pandemii kornawirusa i związanymi z tym ograniczeniami w podrózowaniu, Google opublikowało serię niezwykłych zdjęć, z których niektóre przedstawiają znane na całym świecie miejsca na imponujących panoramch.

Zespół Street View od wielu lat podróżuje po całym świecie, aby nadal robić nowe zdjęcia, które sprawiają, że świat jest na wyciągnięcie ręki, przynajmniej w formie cyfrowej. Chodzi nie tyle o klasyczne zdjęcia uliczne, które są rejestrowane podczas jazdy pojazdami Street View, ale fotografowanie miejsc, do których nie można dojechać samochodem. A są to miejsca, które są szczególnie warte obejrzenia.

Mapy Google pozwalają nie tylko odkrywać odległe kraje i lokalizacje, ale także wielokrotnie generować zdjęcia i widoki, których jako turysta lub miejscowy, nigdy nie zobaczysz. Muzea, parki rozrywki i inne atrakcje, które można zobaczyć bez tłumów i ścisku. Rejestrowane są również wędrówki w górach, na aktywnych wulkanach lub prawie niedostępnych obszarach na pustyniach lub lodowcach.

Zatem waro poświęć trochę czasu i wybrać się na wirtualną podróż po świecie.

Gdyby Sam i Frodo mieli Mapę Google Śródziemia, ich podróż prawdopodobnie byłaby o wiele łatwiejsza niż w książce Władcy Pierścieni. Stworzona przez Marka Crosby mapa zawiera wiele wspaniałych dodatków. Na przykład szacowany czas podróży wynosi 6 miesięcy z Orkami lub 4 miesiące bez nich. Jest też ostrzeżenie „Ta trasa ma trolle”. Istnieje też opcja Eagle. No i zamiast widoku satelitarnego jest widok smoków:).

Mapa Google Śródziemia

Jakiś czas temu umieściliśmy mapę z granicami z 1936 roku. Dzisiaj cofamy się jeszcze o kilkaset lat wstecz. Zobaczcie zatem jak wyglądałyby Mapy Google w 1600 roku. Mapy Google w 1600 roku
Aby dostosować Mapy Google do własnych potrzeb, aplikacja oferuje praktyczną funkcję etykietowania, dzięki której dla dowolnej lokalizacji można nadać alternatywną nazwę. Ułatwia to odszukanie miejsca w przyszłości. Może to być sklep, warsztat, siłownia, kwiaciarnia lub jakiekolwiek inne miejsce. Gdy ponownie będziemy chceili je odnaleźć, wszystkie lokalizacje z etykietą są wyświetlane na mapie. Można je wywołać za pomocą menu „Moje lokalizacje”, a także wyświetlić w funkcji wyszukiwania. Dodawanie etykiet w Google Maps

W jaki sposób tworzyć etykiety?

1. Otwórz aplikację Mapy Google.
2. Wyszukuje dowolną lokalizację do oznaczenia.
3. Dotknij trzypunktowego menu w prawym górnym rogu. Tam znajdziesz pozycję „Dodaj etykietę”
4. Wprowadź żądaną nazwę etykiety i zapisz.

Jeśli dodałeś etykietę, zobaczysz ją nie tylko na mapie i w sugestiach wyszukiwania, ale także w sekcji "Twoje miejsca". Dodane etykiety odszukasz także aplikacji w dolnym pasku menu pod pozycją „Zapisane” w zakładce „Oznaczone”.

Wszystkie etykiety są synchronizowane z Mapami Google na wszystkich platformach, co jest dużym ułatwieniem. Dodaj kilka ważnych adresów i etykiet na komputerze (jest to zwykle wygodniejsze), a po kilku sekundach możesz je również wywołać na smartfonie.