Drukuj

Wyświetl większą mapęPodobno najśmieszniejsze fotki to te zrobione całkiem przypadkowo. Takie są choćby zdjęcia Street View. Dostępne na Mapach Google panoramiczne zdjęcia wykonywane są z automatu przez pojazdy Google lub np. piechurów z tak zwanymi plecakami trekker, czyli po po prostu kamerą mocowaną na plecach. Zatem aparaty Street View łapią wszystko co obejmą na swoje drodze, także różne śmieszne sytuacje i zabawne scenki jak ta poniżej...

Nie ma to jak drzemka w cieniu po ciężkim dniu.

Sprawdźcie na mapach w swojej okolicy, a nuż znajdziecie jakąś ciekawą fotkę. A jak nie macie czasu szukać to tutaj jest więcej śmiesznych zdjęć Street View

 

Dzisiaj geograficzna ciekawostka. Popatrzcie na ten fragment mapy poniżej przedstawiający małą wysepkę na Oceanie Spokojnym.

Czyżby błąd....? Nic z tych rzeczy. Zdarzają się wpadki ma Mapach Google, ale tu wszystko jest jak najbardziej poprawnie.

To może jest to zamorskie terytorium naszego kraju, 17 województwo o którym nic nie wiemy? Też nie.

Nazwa Poland na powyższym zdjęciu satelitarnym przedstawia jedną z czterech zamieszkałych osad na Wyspie Bożego Narodzenia w Kiribati - państwie leżącym na środku Pacyfiku, w skład którego wchodzą 33 wyspy. Nazwa Poland nie jest przypadkowa. Wioska została tak nazwana dla uczczenia Polaka Stanisława Pełczyńskiego z amerykańskiego statku przewożącego koprę, który trafił na wyspę, gdy jej mieszkańcy mieli problemy z nawadnianiem plantacji palmowych. Stanisław pomógł im rozwiązać problem i na jego cześć osadę nazwano obecnym mianem, zbudowano w niej kościół pod wezwaniem św. Stanisława, a zatokę w lagunie nazwano Zatoką Świętego Stanisława. Ponadto we wsi, która liczy ponad 400 mieszkańców, znajduje się katolicki kościółek pw. św. Stanisława Kostki, który zbudowano w 1995 roku oraz szkoła dla dzieci z wioski.

Co ciekawe, Poland sąsiaduje z z wioskami o nazwach Paris, London i Banana.

Tym razem mamy świąteczny prezent dla najmłodszych. Jest nim mapowy quiz, który możemy znaleźć w wiosce Świętego Mikołaja - Google Santa Tracker. Zabawa polega na tym aby odgadnąć i dopasować do mapy kształty krajów. Gdy nam się uda wyświetli się nazwa kraju. W sumie są cztery rundy. Zaczynamy od Australii i Oceanii, następnie przeskakujemy do Ameryki Południowej, potem Ameryki Środkowej, a na końcu odgadujemy kraje z Europy. Jednym z nich jest Polska. Powodzenia!!!

Quiz znajdziemy pod linkiem https://santatracker.google.com/mercator.html

Dzisiaj do odgadnięcie trochę mniejsze miasto, ale również ważne na mapie Polski.  Podpowiemy tylko, że leży między Katowicami a Warszawą. Czy już wiecie?

Kolejna podpowiedź - liczy blisko 230 tys. mieszkańców.

Jeśli jeszcze Wam nie świta w głowie, przesunąć suwak w lewo i wszystko będzie jasne.

Street Tours to nowe narzędzie, które umożliwia w łatwy sposób tworzyć interaktywne wycieczki, korzystając z Google Maps Street View. Największą zaletą aplikacji jest to, że pozwala podpisać miejsce na zdjęciach, aby zapewnić dodatkowe informacje dla użytkowników trasy.

Poniższy obrazek pokazuje uliczną wycieczkę po Bournemouth Beach w Wielkiej Brytanii. Podczas tej demonstracyjnej wycieczki molo, oceanarium i biuro informacji turystycznej zostały oznaczone na zdjęciu Street View. Kiedy użytkownik kliknie na etykiety, otwarte zostaną okna z informacjami o tych miejscach.

Tworzenie własnej trasy z Street Tours jest bardzo łatwe. Aplikacja korzysta z Google Maps, aby podświetlić obszar  wycieczki. Następnie wystarczy kliknąć panoramę Street View, aby dodać etykiety do wybranego miejsca. Można nadać styl znacznikom, aby zmienić ich wygląd i dodać dowolne informacje, które mają być wyświetlane w oknie informacyjnym powiązanym z lokalizacją.

Street Tours to świetny sposób na wykorzystanie zdjęć Street View w Mapach Google w celu zapewnienia wirtualnego zwiedzania danej lokalizacji. Wycieczki są szybkie i łatwe do utworzenia. Zakończone wycieczki można dodać do witryny lub blogu za pomocą dołączonego kodu do umieszczenia na stronie. Możesz też podzielić się zakończonymi wycieczkami z rodziną i przyjaciółmi, przesyłając link do trasy.

Jakiś czas temu piśaliśmy o tym gdzie się zaczyna, a gdzie kończy Polska, wskazując na mapie najdalej wysunięte miejsca w naszym kraju. Dzisiaj spojrzymy trochę szerzej i spróbujemy przbliżyć granicę Europy, choć jej przebieg nie jest tak oczywsity. Od północy, zachodu i pułudnia naturalną granicę stanowią morza, natomiast problem pojawia się w granicy z Azją, gdzie przyjmuje się różne warianty.

Oficjanlny wariant to ten uznany przez Międzynarodową Unię Geograficzną (na mapie po prawej oznaczony linią A), ale jak widać (pozostałe linie) są jeszcze inne wariant i nie jest ich wcale mało.

O wiele łatwiej wskazać najdalej wysunięte miejsca Starego Kontynentu. Są to (bez uwzględnienia wysp): na północ - przylądek Nordkyn (Norwegia) na południe - przylądek Marroquí (Hiszpania) na wschód - ujście Bajdaraty do Zatoki Bajdarackiej (Rosja) na zachód - przylądek Roca (Portugalia) na północy.

A jak wygląda granica Europy i Azji możemy zobaczyć na zdjęciach Street View. Poniżej most w Magnitogorsku łączacy dwa kontynenty.

Dzisiaj trochę w innym temacie, ale też po częsci związanym z Mapami Google. W sieci właśnie ukazał się filmik z testowej jazdy autonomicznym autem, nad którym pracuje Google. Nad projektem pod nazwą Waymo gigant z Mountain View pracuje od 2009 roku. Po ponad 8 latach badań i setek testów udało się sworzyć samochód, który bez kierowcy jest w stanie poruszać się po drogach publicznych.

Czy już wkrótce spotkamy takie auta na naszych ulicach? Kto wie. W najbliższych tygodniach Google ma przeprowadzać kolejne testy, tym raz już z udziałem zainteresowanych użytkowników. A narazie możemy zobaczyć ten filmik.